Het Emmausklooster, in Velp bij Grave in Noordbrabant dateert uit 1645 en is het oudste nog bestaande franciscaanse klooster in Nederland. Het klooster getuigt zowel van buiten als van binnen van een rijke geschiedenis. Het Emmausklooster is gekozen als één van de stilste plekjes van Nederland en ligt dicht bij natuurgebieden als bijvoorbeeld de Keent. Sinds begin 2025 wordt het klooster weer bewoond door een internationale gemeenschap van zes Minderbroeders Kapucijnen die afkomstig zijn uit vijf verschillende landen en drie continenten. Samen met het kasteelklooster Bronckhorst en het 1000 jaar oude Vincentiuskerkje vormt het Emmausklooster de zogenaamde Heilige Drie-Eenheid van Velp. Langs het Emmausklooster lopen de twee pelgrimsroutes van “Ons Kloosterpad” en “Walk of Wisdom”.
Het Emmausklooster is een plaats van stilte en gebed als ook van bezinning en bezieling voor individuele mensen en gropen die geïnteresseerd zijn in spiritualiteit en in het religieuze leven. De broeders kapucijnen staan open voor gesprekken met de gasten en nodigen uit om deel te nemen aan hun leven.
De internationale gemeenschap is deel van het “San Lorenzo project” waarmee de Orde probeert “de vlam van hun charisma weer aan te wakkeren” – vooral in Europese landen, waar de aanwezigheid van de Orde in het verleden heel sterk was, maar tegenwoordig steeds meer inzakt.
6 broeders – 5 landen – 3 continenten – 1 missie
Op hun website staat te lezen:
Wij zijn zes broers uit vijf landen en drie continenten, maar we hebben één gemeenschappelijke doel, namelijk “de vlam van ons charisma weer aan te wakkeren” – en dat in een land dat ooit een van de grootste gemeenschappen van onze orde kende en nu, in een zeer geseculariseerd land, een van de kleinste broederschappen herbergt.
We staan nog aan het begin van onze missie. Vier van de zes broeders zijn nog bezig met het leren van de Nederlandse taal. Maar we gaan stap voor stap vooruit.

San Lorenzo project
Tien jaar geleden lanceerde de kapucijnenorde het San Lorenzo Project. Het project staat onder het motto: „Laten we de vlam van ons charisma opnieuw aanwakkeren“. Dit project is een poging om de orde opnieuw te vestigen op betekenisvolle plaatsen door middel van internationale gemeenschappen in gebieden waar de aanwezigheid van de orde steeds zwakker wordt.
Van deze San Lorenzo fraterniteiten wordt vooral verwacht dat ze:
– authentiek broederlijk en spiritueel leven;
– eenvoudig en nederig zijn;
– tijd nemen voor gebed en meditatie;
– het huishoudelijk werk zelf doen;
– gastvrijheid aanbieden;
– dicht bij de armen staan;
– beschikbaar zijn voor diensten aan de plaatselijke kerk;
– apostolaat als gemeenschap uitoefenen.
Dergelijke San Lorenzo-gemeenschappen bestaan inmiddels in België, Frankrijk, Italië, Nederland en Hongarije. Ook in Latijns-Amerika en de Verenigde Staten zijn nieuw San Lorenzo-gemeenschappen in opbouw. In zekere zin gaat het de broeders om een ‘back to the roots/terug naar de wortels’ – en daarmee om een vernieuwing in de geest van de heilige Franciscus van Assisi, de stichter van de Minderbroeders.
Onze visie klinkt in het concept voor het Emmausklooster als volgt:
„De oudste franciscaanse plek van Nederland wordt weer een plek van stilte en gebed. De broeders kapucijnen staan open voor gasten, pelgrims, zinzoekers en iedereen die geïnteresseerd is in franciscaanse spiritualiteit en religieus leven. Ze bieden een eigen jaarprogramma (bezinningsdagen, franciscaanse thema’s en roepingenpastoraat). Ze zoeken samenwerking met andere franciscaanse groepen in Nederland, Vlaanderen en Duitsland. Ze zijn op zoek naar nieuwe manieren van aanwezigheid en verkondiging in de digitale wereld – om de vlam van ons charisma weer aan te wakkeren in een land dat ooit een van de sterkste aanwezigheden van onze Orde was en nu een van de meest geseculariseerde gebieden van Europa is.“Wij heten je van harte welkom in onze gemeenschap en wensen je een tijd van bezinning en stilte toe!
Op sommige plaatsen hebben deze nieuwe gemeenschappen inmiddels zo’n aantrekkingskracht dat de orde ook weer nieuwe roepingen krijgt.
Mer lezen? Kijk op de nieuwe website van het Emmausklooster.

