Schriftlezingen: Jona 3,1-5+10; 1 Korintiërs 7,29-31 en Marcus 1,14-20
´Jezus sprak hen aan: Kom achter Mij aan, en Ik zal jullie tot vissers van mensen maken.´ (Marcus 1,17)
Jezus riep eerst Simon en Andreas toen die bezig waren hun visnetten uit te werpen en daarna Jakobus en Johannes, die ook met hun netten in de weer waren. Hij zei tegen hen dat ze Hem achterna moesten gaan. Hij wilde dat ze vissers van mensen zouden worden. Alle vier lieten ze hun netten onmiddellijk in de steek en volgden Jezus. Dat die vier zomaar zonder verder overleg en zonder nadere informatie achter iemand anders aan gaan, vinden we eerder bedenkelijk dan indrukwekkend.
Heel lang haalde gehoorzaamheid een hoge score op de waardeschaal van de samenleving. Toen waren mensen vanzelf onder de indruk van de volgzaamheid van deze vier leerlingen. Maar we leven in een andere cultuur, waarin we allemaal vinden dat het belangrijkste in een mensenleven is dat iemand allereerst trouw is aan zichzelf. Aan het eind van College Tour vraagt Twan Huys steeds welk advies zijn gast de studenten wil meegeven. Het is steevast dezelfde boodschap: ‘Luister naar jezelf en ga je eigen weg!’
Nu is het boeiende dat wie Jezus volgt niet van zichzelf wegloopt, maar de weg naar zichzelf vindt. Ik las over een elektrotechnicus die zich bij een franciscaanse gemeenschap aansloten heeft en nu elke dag bezig is met zwervers, soep, tweedehands kleren en zalf voor winterhanden. Hij zegt: ‘Ik heb nu pas ontdekt dat dit is wat ik altijd heb gewild.’ Wat hij altijd had gewild was mensen op het droge helpen die kopje onder dreigen te gaan. Kortom, hij had altijd ‘mensenvisser’ willen worden.
Paus Franciscus zegt in zijn brief over de vreugde van het evangelie dat de levensvreugde verkwijnt, wanneer je om jezelf blijft cirkelen en je medemens in nood vergeet: ‘Geef God de kans je boven jezelf uit te tillen. Zo kom je tot je diepste zelf en word je ten volle mens.’ Dat moeten Simon en zijn maten ervaren hebben. Stel dat de paus in College Tour te gast zou zijn en dat Twan Huys hem een advies zou vragen voor de studenten. Wellicht zouden we horen: ‘Wees niet bang de weg van Jezus te gaan. Hij leidt je naar je ware zelf.’
Jan Hulshof s.m.
Afbeelding: Trần Anh via Pixabay





