Impressies van een inspirerend zangweekend in voormalig klooster Soeterbeeck te Ravenstein-Deursen,
georganiseerd door gregoriaanse vrouwenschola Voces Caelestes en Radboud Erfgoed (Radboud Universiteit).
(17 en 18 juni 2023)
24 uur Soeterbeecks kloosterleven
In juni 2023, 291 jaar na de start van klooster Soeterbeeck, en 26 jaar na de sluiting, was er de mogelijkheid om in 24 uur Soeterbeecks kloosterleven te ervaren, van vespers tot vespers. De vespers, dat is in kloosters het getijdengebed om vijf uur ’s middags. U hoort er fragmenten van in deze podcast.
Soeterbeeck werd bewoond door de Reguliere Kanunnikessen van Sint Augustinus der congregatie van Windesheim. De schola zong tijdens dat weekend de getijden uit het officie van St. Augustinus, zoals dat de eeuwen door moet hebben geklonken op de feestdag van Augustinus, 28 augustus.
De dirigente van de schola, Hanneke van der Grinten maakte daarvoor intensief studie van de handschriften in 16e eeuwse zangboeken die eveneens deel uitmaken van de Soeterbeeckcollectie. De mensen die het weekend bijwoonden, enige tientallen, konden ook zelf in een workshop o.l.v. Hanneke ervaren hoe het voelt om gregoriaans te zingen zoals de zusters dat ooit deden.
Daarnaast waren er lezingen – over achtergronden van het getijdengebed, over de inhoud van de liturgische teksten en over het klooster Soeterbeeck en haar collectie.
In 3 podcasts krijgt u een impressie van wat daar gebeurde, en hoe dat beleefd werd. Vandaag de eerste:
1. Het zingen van de getijden
Foto’s: Ineke Teunissen
Vertaling officie-gezangen: Vincent Hunink
Techniek, samenstelling en presentatie: Kees van Mechelen
Ook deel 2 bekijken en beluisteren? Klik hier. Deel 3 van het Soeterbeeck zangweekend volgt binnenkort.

